Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 16 Eylül 2019

Cirit Oyunu Oynanır? Kısa Bilgi

Şimdiki Yazımızda “Cirit Oyunu Oynanır? Kısa Bilgi” Konusundan Bahsedeceğiz

Cirit oyunu at üzerinde iki ayrı takımla oynanır. Bu takımlar, 70 ila 120 metre genişliğindeki bir alanda karşılıklı olarak alanın en gerisinde altışar, sekizer ya da on ikişer kişi olarak dizilirler. Sağ ellerine atacakları ilk ciridi, diğer ellerine de yedek ciritleri alırlar.

Cirit oyununa katılacak olanlar iki takım hâlinde karşılıklı dizilirler. Aralarında ortalama 100 metrelik bir mesafe bulunur. Dizilen takımlardan bir atlının, atını ileri sürerek karşı takımdan birinin adını söylemesiyle oyun başlar. Ona doğru atını sürerken elindeki ciridi de kendisine fırlatır. Sonra geriye dönüp doludizgin kaçmaya başlar. Üzerine cirit fırlatılan atlı, dörtnala kendisini kovalar. Arkadan gelmekte olan, elindeki ciridi kovaladığı atlıya fırlatır. Bu sırada önde koşanın dizisinden bir başka atlı da onun peşine düşer. Onun da hedefi, arkadaşını kovalayan atlıdır. Oyun böylece sürer.

Cirit oyununda tek hedef atın sırtındaki binicidir. Bu yüzden atlılar kendilerini hedef alan ciritlerden korunmak için at üzerinde çeşitli hareketler yaparlar: Eğilirler, dörtnala giden atın iki yanına sarkarlar, hatta daha usta cirit oyuncuları at üzerinde akrobasiye varan hareketler gösterirler. Rakip oyuncuya her isabet puan kazandırır ve bütün oyuncular ellerindeki ciritleri savurduktan sonra takımların elde ettikleri isabet sayısına göre yenmiş veya yenilmiş sayılırlar. Ciridin ata isabet etmesi, savuranın oyun dışı kalmasını gerektirir. Cirit sopasının uç kısımları hem atlara hem de oyunculara zarar vermemesi için yuvarlatılır ya da uç kısımlarına koruyucu başlıklar takılır.

Seyredenler ciritçilere ve atlara tezahürat etmek amaçlı çeşitli şekillerde bağırır, onları teşvik ederler. Eski ciritçilerden bir kurul, oyunun sonucunu ilan eder. Cirit sona erince cirit oyununu düzenleyenler başarılı olanlara ödüller, ziyafetler verir.

Selcen ÇİFCİ

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!