Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 16 Eylül 2019

Cezeri Hakkında Yaptığınız Araştırmayı Arkadaşlarınıza Sununuz.

Şimdiki Yazımızda “Cezeri Hakkında Yaptığınız Araştırmayı Arkadaşlarınıza Sununuz.” Konusundan Bahsedeceğiz

Cezeri, 1136 yılında Cizre’nin Tor mahallesinde doğmuştur. Sibernetik alanın kurucusu kabul edilen, fizikçi, robot ve matrix ustası bilim adamı “İsmail Ebul İz Bin Rezzaz El-Cezeri” 1206’te Cizre’de vefat etti.

Batı literatüründe M.Ö. 300 yıllarında Yunan matematikçi Archytas tarafından buharla çalışan bir güvercin yapılmış olduğu belirtilse de, robotikle ilgili bilinen en eski yazılı kayıt, Cezeri’ye âittir.

Dünya bilim tarihi açısından bugünkü sibernetik ve robot biliminde çalışmalar yapan ilk bilim adamı olan Cezeri’nin yaptığı otomatik makineler günümüz mekanik ve sibernetik bilimlerinin temel taşlarını oluşturmaktadır. “Mekanik Hareketlerden Mühendislikte Faydalanmayı İçeren Kitap” (El Câmi-u’l Beyn’el İlmî ve El-Amelî’en Nâfi fî Sınâ’ati’l Hiyel) adlı eserinde ortaya koydu.

Cezeri, hayatında 6’sı su saati olmak üzere 4’ü mumlu saat, 6’sı ibrik, 7’si eğlence amaçlı kullanılan çeşitli robotlar, 3’ü abdest almak için kullanılan robotlar, 4’ü kan alma teknesi, 6’sı fıskiye, 4’ü kendinden ses çıkaran araç, 5’i suyu yukarı çıkartan araç, 2’si kilit, 1’i açıölçer, 1’i kayık su saati olmak üzere 49 icat insanlığa hediye etmiştir.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

 1. Asu dedi ki:

  Bunlar gerçekmi
  Nereden araştırdın

 2. cansu dedi ki:

  ilayda nın dediği gibi okul aşkına teşşekür ederim

 3. ilayda dedi ki:

  cook tesekkur ederim

 4. ilayda dedi ki:

  cok tesekkur edrim.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!