Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 23 Eylül 2019

Çevrenizdeki veya Ülkemizdeki Bir Kütüphane Hakkında Bilgi Toplayınız.

Şimdiki Yazımızda “Çevrenizdeki veya Ülkemizdeki Bir Kütüphane Hakkında Bilgi Toplayınız. (Kuruluş tarihi, kim tarafından yaptırıldığı, adını nereden aldığı, içinde kaç kitap bulunduğu, hangi tür kitapların bulunduğu, kaç kişinin görev yaptığı vb.) ” Konusundan Bahsedeceğiz

Ülkemizde bulunan bir kütüphane hakkında çeşitli bilgiler vereceğiz.

Kütüphanenin adı: Milli Kütüphane

Açılış Tarihi: 1946

Ülkemizin en büyük araştırma kitaplıklarından biri olan Millî Kütüphane, 15 Nisan 1946 yılında Millî Eğitim Bakanlığı Yayım Müdürlüğünde Mehmet Emin Yurdakul’a ait üç kitabın bir dolaba konmasıyla kurulmaya başlamıştır. Milli Kütüphane’nin derleme, satın alma, bağış, devir ve değişim yoluyla oluşturduğu koleksiyonunda 4 milyona yakın materyal arşivlenmektedir. Bu geniş koleksiyonun 1 milyon 600 bini kitap, 84 bini eski harfli Türkçe (Osmanlıca) basma kitap, 27 bin 631’i el yazması eser, 1 milyon 550 bini süreli yayın, 224 bini de kitap dışı materyaldir. Farklı sağlama yollarıyla gelen materyallerin teknik ve niteleme işlemleri tamamlandıktan sonra kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.

Koleksiyondaki basma kitapların büyük bölümü derleme yoluyla sağlandığından Türkiye’de yayımlanan bütün materyalleri kapsadığı gibi yurt dışında Türkiye ve Türklerle ilgili yayımlanan materyalleri de içermektedir. Ayrıca satın alma, bağış ve değişim yollarıyla sağlanmış olan yurt dışında yayımlanmış farklı konularda kitaplardan oluşan yabancı dil kitaplar koleksiyonu da bulunmaktadır.

Derleme yoluyla sağlanan gazete ve dergilerin yanı sıra; 38 farklı, ulusal ölçekli gazete ile 30 farklı dergi, uluslararası bilimsel yayınların takip edilmesi amacıyla 15 yabancı dilde dergi ile 3 yüksek tirajlı yabancı gazete satın alınarak akademik çevrelerin hizmetine sunulmaktadır. Milli Kütüphanenin en büyük zenginliklerinden biri de kitap dışı materyaller koleksiyonudur. Görsel ve işitsel materyallerin bulunduğu koleksiyonda taş ve plastik plaklar, afişler, lobi afişler, ünlü ressamlara ait tablolar, Karagöz-Hacivat tasvirleri, haritalar, planlar, notalar, pullar ve ilk gün zarfları, davetiyeler, broşürler, fotoğraf ve fotoğraf albümleri, reprodüksiyonlar, milli piyango biletleri, paralar ile müzik, film ve grafik içerikli CD ve DVD’ler araştırmacıların hizmetine sunulmaktadır. Ayrıca; mikrofilm koleksiyonunda el yazması, nadir basma kitaplar, şeriyye sicilleri, salnameler, Osmanlıca gazeteler, Osmanlıca dergiler, cönkler ve hamselere ait mikrofilmler mevcuttur.


Yararlanılan Kaynaklar:

www.mkutup.gov.tr
reitix.com/Makaleler/Milli-Kutuphane-nin-Tarihi/ID=1647


 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!