Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 20 Temmuz 2019


“Çatıdaki Gezegen” Kitap Özeti ve Konusu Kısaca

Şimdiki Yazımızda “Çatıdaki Gezegen” Kitap Özeti ve Konusu Kısaca” Konusundan Bahsedeceğiz

Çok sevilen mizah ustası, yazar Behiç Ak, çocuk romanları koleksiyonuna yenisini ekledi. Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği, Postayla Gelen Deniz Kabuğu, Eve Giden Küçük Tren ve Bebek Annem’in ardından bakışlarını bu kez roman kahramanları, şairler ve hikâyelerle dolu gökyüzüne çeviren sanatçı, masmavi bir düş evreni yaratıyor. Çocukların edebiyatla buluşmasının, akla hayale gelmeyecek deneyimlerin kapısını araladığını anlatan kitap, apartmanlara sıkışan çocukları çatı aralarına çıkarıyor, merak duygusunu yüceltiyor. Özgürlük, keşif ruhu, iletişim, tüketim gibi pek çok temayı barındıran roman, yetişkinlerin koyduğu sınırları zorlamayı başaran çocukların hayallerine ortak oluyor.

Çatıdaki Gezegen isimli eserin konusu şu şekildedir:

Ceren ile Serdar’ın kitap okuma macerasını konu alan ve farklı dünyaların bilinmesi tanınması için bilginin bir gereklilik olduğunu, kitap okumanın bir davranış biçimi olması gerektiğini ortaya koyan bir eser olarak Behiç Ak tarafından kaleme alınmıştır. Eser çocukların merakını esrarengiz öykülerle pekiştirmeyi tercih etmektedir.

Çatıdaki Gezegen isimli eserin özeti şu şekildedir:

Serdar ve ceren çok iyi arkadaşlardır. Her zaman beraber olarak bazı planlar yapmakta ve oyunlar oynamaktadırlar. Kitap okumak için çatıya çıkmak ve dışarıya bakarak okudukları kitaplar ile ilgili hayaller kurmak onların davranışlarından biri olarak gerçekleşmektedir.

En sıradışı kitapları okumaya başlayan Serdar ve Ceren bir gün Güneş tutulmasına denk gelirler. Her yer bir anda kararır. Bazı kitap kahramanları ortaya çıkmaya başlar. Don Kişot, Dede Korkut ve Moby Dick bunlardan bazılarıdır. Çocuklar çok şaşırır. Onlarla vakit geçirmek isterler. Kahramanlar hünerlerini sergilemeye başlar.

Belli bir müddet sonra güneş tutulması sona erer. Ardından kahramanlar da kaybolur. Kitap okuma faaliyetleri çok zevkli bir duruma gelirken Serdar ve Ceren arkadaşlıklarını ilerletir ve daha samimi olurlar. Her fırsatta çatıya çıkarak oradaki gezegende neler olup bittiğini merak ederler.

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.