Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 16 Eylül 2019

“Çalınan Kent” Kitap Özeti ve Konusu Kısaca

Şimdiki Yazımızda “Çalınan Kent” Kitap Özeti ve Konusu Kısaca” Konusundan Bahsedeceğiz

Çocuklar için yazdığı gizem ve mizah dolu roman ve öyküleriyle sevilen Gülsevin Kıral, İstanbul’u Çalıyorlar! ile başlayan Ömer Hepçözer Dedektiflik Bürosu dizisinin ikinci kitabında okuru yine, ipuçlarını izlemeye davet ediyor. Tarihinden, doğasından koparıldığında bir kentin kimliğini nasıl kaybettiğini, onu kent yapan değerleri ustaca bir kurguyla okuruna düşündüren yazar, öğretici olmadan tarihle ve mimari anıtlarla ilgili bilgiler de sunuyor. Yedikule Hisarı’ndan Çin Seddi’ne ve daha birçok mekâna ve zamana uzanan roman, kentlerin geçmişini bugünde buluşturuyor. Muzip dili ve gerçekliğin içinde yarattığı fantastik tadıyla heyecanla okunan dizi, yetişkinleri de çocuklarla birlikte kentlerin geleceğini düşünmeye davet ediyor.

Çalınan Kent isimli kitabın konusu şu şekildedir:

Çocuklara şehir kültürü ve mimarisi bilincinin aşılanmasında tarih şuurunun ve kültürel ahlakın yeri ve öneminin kazandırılması, öğretilmesi ve yaşanması için İstanbul’da tarihi eserlerin önemini ve tahrifatını konu edinen bir kitap olarak yazılmıştır.

Çalınan Kent isimli kitabın özeti şu şekildedir:

Mustafa tatillerini Ömer Hepçözer isimli dedektifin bürosunda çalışarak geçirmektedir. Bir gün Rumeli Hisarı’nda sinemaya gidip Yedikule’ye arkadaşlarıyla buluşmaya geçecek olan Mustafa ve Ömer Hepçözer isimli dedektif, Yedikule’nin yerinde yeller estiğine şahit olur.

Dedektif Ömer Hepçözer, cezaevinden kaçan Carmen isimli hırsızın bu işlerde bir parmağı olduğunu düşünür. Çok kısa süre sonra Rumeli Hisarı, Belgrad Ormanı gibi tarihi ve doğa değerleri olan şeylerin de çalınması panik havasının oluşmasına neden olur.

Ömer Hepçözer ve yardımcısı Mustafa hırsızların peşine düşmek için ulusal ve uluslararası çapta planlar yaparak projelerini hayata geçirir ve şehrin eski görüntüsüne kavuşması için birçok maceranın içinde yer alırlar. Dedektiflik olaylarından sonra çalınan eserlerin bulunması ve yerine konması mümkün olabilir.

Gizemli şifre ve birçok ipucunun izini süren dedektif ve yardımcısı en amansız mücadelelere girerek şehri ve tarihi eserleri korumak için ellerinden geleni yaparlar.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!