Web Sitemize Hoşgeldiniz 26 Mart 2019

Boykot Dönemi ve Hüzün Yılı Hakkında BilgiŞimdiki Yazımızda Boykot Dönemi ve Hüzün Yılı Hakkında Bilgi Konusundan Bahsedeceğiz

Müşriklerin İslâm’ın yayılışına mâni olmak için Müslümanlar üzerinde kurdukları baskılar, hakaretler ve yapılan işkenceler bir netice vermemişti. İslâm insanlar arasında dalga dalga yayılıyordu. Daha tesirli bir tedbir almaya karar verdiler. Aralarında bir sözleşme imzalayarak Kâbe’nin duvarına astılar. Yapılan sözleşmeye göre Müslümanlarla her türlü sosyal ve ticari ilişki yasaklanmıştı. Bu dönemde Müslümanlar çok büyük sıkıntılara maruz kaldılar. Birçok Müslüman hastalandı, ölüm tehlikesi kendini gösterdi, açlık ve susuzluk sebebiyle çocuklar vefat etti. Üçüncü yılın sonunda Müşriklerin bazıları insafa gelerek boykota son verdiklerini açıkladılar.

Kâbe duvarına asılan antlaşma metnini yırtıp attılar. Üç yıl süren bu dönem, İslâm tarihinde “Boykot Dönemi“ olarak anılmaktadır. Boykotun kalkmasından kısa bir süre sonra Hz. Muhammed (s.a.v.), hayatının her safhasında kendisine destek veren çok sevdiği iki insanı kaybetti. Küçük yaşlardan itibaren her türlü tehlikeye karşı kendisini koruyup kollayan amcası Ebu Talib vefat etti. Ebu Talib’in ölümünden kısa bir zaman sonra da maddi manevi bütün gücüyle Peygamberimiz’in (s.a.v.) yanında duran eşi Hz. Hatice (r.a.) vefat etti. Arka arkaya gelen bu iki vefat Peygamber Efendimiz’i (s.a.v.) derinden üzdü. Peygamberimiz’in (s.a.v.) üzüntüsünden dolayı bu yıla Senet’ül Hüzün (Hüzün Yılı) denildi.

 


DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.