Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 16 Eylül 2019

Bitkilerden Nasıl Faydalanılır? Kısaca

Şimdiki Yazımızda “Bitkilerden Nasıl Yararlanırız? Kısaca” Konusundan Bahsedeceğiz

Bitkiler beslenmemizde önemli rol oynar. Dengeli beslenmek için öğünlerimizde tahıllara, sebze ve meyvelere yeteri kadar yer vermeliyiz.

Kullandığımız kâğıt, kurşun kalem, kuru boyalar, defter, kitap vb. birçok ürün ağaçtan elde edilmektedir. Bitkiler denilince aklımıza ağaçlar da gelmelidir. Ağaçlar ve ormanlar yaşadığımız havayı temizler. Ayrıca ağaçlardan elde ettiğimiz ürünleri saymakla bitiremeyiz. Bitkiler ayrıca çevremizi de güzelleştirir. Bu yüzden bir parkta, bir ormanda yürüyüş yapmak bizi mutlu eder. Evlerimizde ve bahçelerimizde rengârenk çiçekler yetiştirerek kendimizi iyi hissederiz. Ağaçlar, bazı hayvanlar için bir korunaktır. Hayvanlar bu yerlere yuva yaparak kendilerini güvende hissederler. Evimizde ve okulumuzda kullandığımız sıra, masa, sandalye, sehpa, dolap, yatak gibi mobilyaları ağaçtan elde ederiz.

Pamuk, keten, kenevir gibi bitkilerden ip elde edilir. Bu ipler fabrikalarda kumaş hâline getirilir. Bu kumaşlar birçok alanda kullanılır. Ayrıca odun hâlâ ülkemizin birçok yerinde yakacak olarak kullanılmaktadır. Birçok ilacın yapımında bitkilerden yararlanılır. Eczanelerde satılan ilaçların bir kısmı kimyasal, bir kısmı da bitkisel içeriklere sahiptir.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!