Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 19 Eylül 2019

Biruni’nin Hayatı Kısaca Özeti

Şimdiki Yazımızda “Biruni’nin Hayatı Kısaca Özeti” Konusundan Bahsedeceğiz

Ebu Reyhan Muhammad bin Ahmed el-Biruni, 973 yılında bugünün Özbekistan’ı sayılan Harezm’de doğdu. Bilim konuları ile ilgili ilk eğitimini bölgenin hükümdar ailesinden olan Ebu Nasr Mansur’dan edindi. Müslüman hükümdarlarından Gazneli Mahmut Hindistan’a yaptığı seyahatlerde El-Biruni’yi yanında götürdü.

El-Biruni, 1017-1030 yılları arasında Hindistan’da yaşadı ve bu dönemde meşhur kitabı Kitab’üt-Tahkik Ma li’l-Hind’i yazdı. Yunan filozoflarından Aristo, Arşimet ve Demokritus’un çalışmalarından etkilenen El-Biruni, bilimsel çalışmalarına 17 yaşında başladı. Güneşin yüksekliği ve şehrin boylamını hesapladı. El-Biruni, astronomi ve coğrafya ölçümleri için birçok alet geliştirdi. Ne yazık ki geliştirdiği ölçme aletlerinin birçoğu zaman içerisinde kayboldu. Sadece piknometre, mekanik usturlap ve bazı harita projeksiyonları günümüze kadar ulaşan ölçme araçları oldu.

Newton’dan 700 sene önce, Netwon’un matematiksel olarak ispatladığı yer çekimi kuramı üzerine ilk fikirleri El-Biruni ileri sürdü. Buna benzer birçok keşifte bulunan Biruni, 1048 yılında vefat etti.


 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

 1. cony dedi ki:

  lan buna kısamı diyorsunuz bunun uzununu nasıldır kim bilir

 2. Anonim dedi ki:

  çok faydalı

 3. Anonim dedi ki:

  bence çok kısa bir özetti çok işime yaradı

 4. Anonim dedi ki:

  Saolun İşime Yaradı Başarılar

 5. Anonim dedi ki:

  Saolun İşime Yaradı Başarılar ☺

 6. Anonim dedi ki:

  Bu hiç kısa değil

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!