Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 16 Eylül 2019

“Bir Küçük Osmancık Vardı” Kitap Özeti ve Konusu Kısaca

Şimdiki Yazımızda “Bir Küçük Osmancık Vardı” Kitap Özeti ve Konusu Kısaca” Konusundan Bahsedeceğiz

Osmancık, ailenin biricik çocuğudur. Kötü emellerine yenik düşmüş, gözlerini para hırsı bürümüş bir çete tarafından kaçırılır. Ailesi Osmancık’ın hayatından çok endişe etmektedir. Bir an evvel biricik yavrularına kavuşmak isterler ve bunun İçin ne gerekiyorsa yapmaya hazırdırlar.

Fakat bunu yapmak o kadar kolay olacak mı? Masum ve korumasız bir çocuk olan Osmancık, onu çok seven ailesine kavuşabilecek mi?

“Bir Küçük Osmancık Vardı” bir solukta okunacak heyecan dolu, duygu yüklü bir ilk gençlik romanı…

Bir Küçük Osmancık Vardı isimli eserin konusu şu şekildedir:

Kitabın konusu bir çocuğun ailesine kavuşmak için verdiği çabadan bahsetmektedir. Aile bütünlüğü, birliği, sevgisi ve kuşatıcı olma özelliği bu çocuk romanında en içten duygu ve düşüncelerle işlenerek özgün bir dil anlatıma sahip olarak sunulmaktadır. Ailesinden uzakta ve ailesini arayan bir çocuğun başından geçen üzücü, sevindirici olaylar karşısında çabası, aile sevgisi, arayışı konu edinmesi kitabı başucu kitaplarından biri haline getirmiştir.

Aile olmanın önemi, birlik, beraberlik, huzur ve güven ortamının korunması, çocuk sevgisinin merhametten ileri geldiğinin anlaşılması, başarmak için çaba sarf etmekten asla vazgeçilmemesi gerektiğini ortaya koyan bir çocuk eseri olarak çocukların dünyasında farklı akisler oluşturan bir kitap olmayı başarmıştır.

Bir Küçük Osmancık Vardı isimli eserin özeti şu şekildedir:

Osmancık, kaldığı ailenin yanına bebekken gelmişti. Aile ona gözü gibi bakıyordu. Büyütüp beslediler. Okul çağına getirdiler. Osman’ın adını Hüseyin koymuşlardı. Hüseyin’i çok seviyorlar ve onların çocukları olmadığının anlaşılmasını istemiyorlardı. Bu nedenle hiçbir resmi işlem yapmamışlardı.

Fakat Hüseyin okul çağına gelmişti. Okula gitmesi gerekiyordu. Aile onların çocuğu olmadığı anlaşılır korkusuyla Hüseyin’i okula vermek istemese de gün geldi, Hüseyin okula gitme durumunda kaldı. Çok başarılı bir öğrenci olarak dikkat çekmeyi başarmıştı.

Çok güzel şiirler okuyordu. Ezberi çok kuvvetliydi. Bu da öğretmenlerinin dikkatini çekmişti. Edebiyata olan ilgisini çok fazlaydı. Öyküler de yazıyordu. Okulda her şey yolunda giderken evde bir gün annesiyle babasını onun gerçek çocukları olmadığını konuşurken duydu, çok üzülmüştü.

Bu durum karşısında hemen edebiyata sarılmıştı. Kendi öyküsünü yazmaya karar verdi. Bu öykü o kadar ilgi ve dikkat çekici bir öykü oldu ki öğretmenler hayretler içinde kaldılar. Hüseyin bu öyküyle beraber hikaye ödülünü kazanmayı başarmıştı.

Bu öykü ve ödül sayesinde gerçek ailesinin kim olduğu da anlaşılmıştı. Okul idaresi Hüseyin’in gerçek adının Osman ve babasının da Abdullah Bey olduğunu öğrendiler. Osman, ailesine kavuşmanın sevincini yaşarken ailesi de bunun mutluluğunu onunla paylaşıyordu.

Nihayet Osman uzun uğraşlar, çabalar ve mücadeleler sonucunda ailesini bulmuştu. Her ne kadar gerçek ailesini ondan saklasalar da ayrıldığı evdeki insanları iyi olarak hatırlıyordu. Bütün bu kötülüklerin başına gelmesine hala bir türlü inanmasa da yazdığı bir hikayenin ona ne büyük kapılar açtığına hayret ediyordu.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!