Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 26 Ağustos 2019


BİR HAYALİN PEŞİNDE: UÇMAK

Şimdiki Yazımızda “BİR HAYALİN PEŞİNDE: UÇMAK” Konusundan Bahsedeceğiz

İnsanoğlunun uçma özlemi kadim bir hayal olarak hep vardı. Uçmak için sürekli denemeler yapılarak kuşlar gibi gökyüzünde süzülme hayali her daim taze tutuldu.

Uçma hayalinin peşinde koşan bilim adamlarından birisi de İbn Firnas’tır (ö.888.) Tarihi kaynaklar Endülüslü Firnas’ın uzun çalışmalar sonucunda yeni bir keşifte bulunup cihaz yaptığını, üzerine kumaş geçirip kanat yerine büyük kuş kanatları taktığını ve bu aletle uçtuğunu kaydeder. Havada uzun süre süzülen İbn Firnas, daha sonra yavaşça yere inmiştir. Bu uçma başarısı Batı’da uçağın keşfinden tam 1023 yıl öncedir. İbn Firnas’ın bilimsel çalışmalarını takdir eden Batılı bilim adamları, Ay üzerindeki bir kratere onun adını vermişlerdir.

17. yüzyılda roketle dikey uçuşu başarıyla gerçekleştiren ilk bilgin Lagari Hasan Çelebi, barut dolu füzeyle havalanmayı başarmıştır. Yine 17. yüzyıl içinde uçma hayalinin peşinde koşan bir diğer bilim adamı Hezarfen Ahmet Çelebi’dir. Hezarfen, araştırmalarını, kuşların uçuşunu model alarak ve daha önce başarısızlıkla sonuçlansa bile uçuş çalışmaları bilinen İsmail Cevheri’nin katkıları üzerine kurdu. Kendi icat ettiği bir uçma aracı ile tarihi Galata Kulesi’nden havalanarak boğazı geçmiş ve Üsküdar’daki Doğancılar Meydanı’na inmeyi başarmıştır. Hezarfen Ahmet Çelebi, İbn Firnas’tan sonra havacılık tarihine adını yazdırmış bir bilim adamı olarak ayrıcalıklı bir konuma sahiptir. Uçma hayalinin nihai sonucu uçaklardır. Uçaklardan bahsederken Nuri Demirağ ve Vecihi Hürkuş gibi dehaları saygıyla anıyoruz.

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.