Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 16 Eylül 2019

“Ateş Gecesi” Kitap Özeti ve Konusu Kısaca

Şimdiki Yazımızda “Ateş Gecesi” Kitap Özeti ve Konusu Kısaca” Konusundan Bahsedeceğiz

Ateş Gecesi, Reşat Nuri Güntekin’in önemli romanlarından biridir. Yazar, Ege bölgesinde yaşanan unutulmaz bir aşkın çevresinde, döneminin gerçeklerini de ustalıkla yansıtmıştır. Çalıkuşu’ndaki Feride gibi, Akşam Güneşi’ndeki kahraman Jülide gibi, Güntekin’in bu kitabında da Afife’yi tanıyacak ve çok seveceksiniz.

Ateş Gecesi isimli eserin konusu şu şekildedir:

II. Abdülhamid döneminde gençlik hovardalıkları nedeniyle sürgün edilen bir gencin, II. Meşrutiyet döneminde ülkeye dönmesiyle kahramanlar gibi karşılanmasını konu edinen bir kitap olarak bilinmektedir. II. Abdülhamid dönemini anlatan ve sosyal analizler yapan bir kitap olma özelliği taşımaktadır. Eser Reşat Nuri Güntekin’e aittir.

Ateş Gecesi isimli eserin özeti şu şekildedir:

Kemal Murat, II. Abdülhamid dönemi şahsiyetlerinden biridir. Kemal Murat, Veliaht olan Reşat’ın akrabasıdır. Bir gençlik hovardası olarak yaptığı hatalarla sürgün edilmiştir. Sürgün edildiği yerde çok iyi karşılanmıştır. Payitahttan geldiği için herkes ona hürmet etmiştir.

Sürgüne gittiği yerde her gece ateş gecesi düzenlenmektedir. Bu gecelerden birinde Afife isimli bir kadına aşık olur. Onu çok sever ve açılır. Birlikte olurlar. Uzun bir süre geçer. Kemal Murat, İstanbul’a gelir. Artık İstanbul’da yaşamaya başlar.

Aradan belli bir zaman geçtikten sonra Afife de İstanbul’a çocukları için gelir. Aslında Afife de Kemal Murat’ı sevmektedir. Kemal Murat’ın evinde onun annesiyle karşılaşır. Kemal Murat’ın annesini görmek bahanesiyle köşkte kalır. Kemal Murat ve Afife aynı odada kalır ama hiçbir şey eskisi gibi değildir. Kemal Murat’ın ve Afife’nin yolları artık ayrı ayrıdır.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!