Web Sitemize Hoşgeldiniz 15 Temmuz 2019


Atatürk’ün Hayatı ile İlgili Bilgiler Kısaca

Şimdiki Yazımızda “Atatürk ile İlgili Bilgiler Kısaca” Konusundan Bahsedeceğiz

1881’de Selanik’te doğdu. Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Efendi’dir. Eğitim hayatında sırasıyla, Mahalle Mektebi, Şemsi Efendi Okulu, Selanik Mülkiye Rüştiyesi, Selanik Askeri Rüştiyesi, Selanik Askeri İdadisi, Harp Okulu ve Harp Akademisi’ne gitti. 1893 yılında Askeri Rüştiye’de okurken matematik öğretmeni tarafından adına “Kemal” ilave edilerek Mustafa Kemal adını aldı. Harp Akademisi’nden yüzbaşı rütbesiyle mezun olarak Şam’da göreve başladı.

Osmanlı Devleti zamanında Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı’na katıldı. Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı’ndan yenik ayrılınca Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma uyarınca vatan topraklarının işgalinin başlaması üzerine Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlattı.

Havza ve Amasya Genelgelerini yayınladıktan sonra, Erzurum ve Sivas Kongrelerini topladı. Sivas Kongresi ile bütün milli cemiyetleri tek çatı altında birleştirerek Anadolu ve Rumeli Müdafaai Hukuk Cemiyeti’ni kurdu. Sivas Kongresi’nin ardından İstanbul Hükümeti ile Amasya Görüşmesini yaptı. Böylece İstanbul Hükümeti, Temsil Heyetinin varlığını resmen tanımış oldu.

Mustafa Kemal, 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılması ile Meclis ve Hükümet Başkanlığına seçildi. 5 Ağustos 1921’de kendisine Meclis tarafından Başkomutanlık görevi verildi. Sakarya Savaşı’nın kazanılmasının ardından, Gazilik ünvanı ve Mareşallik rütbesi ile onurlandırıldı. Büyük Taarruzu yöneten ve düşmanın tamamen yurttan atılmasını sağlayan Gazi Mustafa Kemal, 29 Ekim 1923’de Cumhuriyetin ilan edilmesi ile beraber Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu.

1934 yılında Gazi Mustafa Kemal’e meclis tarafından “Atatürk” soyadı verildi. Atatürk, gerçekleştirmiş olduğu inkılaplar ile Türkiye Cumhuriyeti’nin medeni ülkeler seviyesine çıkmasını sağladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938’de Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu. 10 Kasım 1953 tarihine kadar Atatürk’ün naaşı Ankara Etnografya Müzesi’ndeki geçici kabrine konulmuştur. 10 Kasım 1938’de ise onun için inşa edilen Anıtkabir’deki mezarına defnedilmiştir.

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

 1. emre 🎃🎃🎃🎃 dedi ki:

  Bebe

 2. alper ata29 dedi ki:

  sağolun atamızın hayatı çok önemli.

  😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃

  😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃
  😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃
  😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃

  😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃
  😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃

  😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃
  😃😃😝😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃

  😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃
  😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃

  😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃
  😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃

  farkı olanı bul.

 3. üü dedi ki:

  nasıl hiç bisey anlamadım

 4. simge dedi ki:

  sizi şikayet etçem

 5. WilliamInger dedi ki:

  Hellow my appellation is WilliamInger. Wery good-hearted article! Thx 🙂

  1. Admin dedi ki:

   Thank you bro 🙂

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.