Sitemizi Kullanabilmen İçin JavaScript'i Etkinleştir!
Aşık Veysel'in Hayatı Kısaca Özeti | Okul Aşkı
Web Sitemize Hoşgeldiniz 18 Şubat 2019

Aşık Veysel’in Hayatı Kısaca Özeti


Şimdiki Yazımızda “Aşık Veysel’in Hayatı Kısaca Özeti” Konusundan Bahsedeceğiz

Veysel Şatıroğlu, 1894’te Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya gelmiştir. Veysellere yörede “Şatıroğulları” derler. Babası “Karaca” lakaplı, Ahmet adında bir çiftçidir. Veysel’in dünyaya geldiği sıralar, çiçek hastalığı Sivas yöresini kasıp kavurmaktadır. Veysel’den önce, iki kız kardeşi çiçek yüzünden yaşamlarını yitirmiştir.

Aşık Veysel’de çocukluk döneminde çiçek hastalığından bir gözünü kaybetmiş daha sonra babasının elindeki değneğin yanlışlıkla gözüne girince diğer gözünü de kaybetmiştir. Babasının, kendisine oyalanması için aldığı bağlamayla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başlayan Aşık Veysel 1930 yılında Sivas Maarif Müdürü olarak görev yapan Ahmet Kutsi Tecer ile Kutsi Bey tarafından düzenlenen bir şairler gecesinde tanışmış ve Kutsi Bey tarafından verilen destek ile birçok ili dolaşmaya başlamıştır.

1965 yılında özel kanunla maaş bağlandı. 1970’li yıllarda Selda Bağcan, Gülden Karaböcek, Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel’in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Aşık Veysel, eserlerinde Türkçesi yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de vardır.

Şatıroğlu, 1973 Sivrialan, Sivas’ta hayatını kaybetmiştir.


DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Teşekkürler benimde işime yaradı çok sağolun😍☺️😁😂🤗

  2. Meryem dedi ki:

    Çok işime yaradı çok teşekür ederim😄👍👏😁

  3. Rümeysa Şahin dedi ki:

    Çok işime yaradı gerçekten elinize sağlık müzik öğretmeni ödev vermişti yaaa 😘🐾🍁🍀😶

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.