Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 15 Eylül 2019

Ali Kuşçu’nun Hayatı Kısaca Özeti

Şimdiki Yazımızda “Ali Kuşçu’nun Hayatı Kısaca Özeti” Konusundan Bahsedeceğiz

Gökbilimci ve kelam alimi olan Ali Kuşçu, 1403. yılında Semerkant’ta doğmuştur. Babası Timur’un torunu olan Uluğ Bey’in doğancıbaşısı idi. “Kuşçu” lâkabı da buradan gelmiştir.

Ali Kuşçu, Uluğ Bey de dahil olmak üzere, Kadızâde-i Rûmî ve Gıyâsüddin Cemşid el-Kâşî gibi dönemin önemli bilim adamlarından matematik ve astronomi dersleri almıştır. Ali Kuşçu bir ara Semerkant’tan Kirman’a giderek öğrenimini tamamlamış ve Uluğ Beyin kurduğu rasathaneye müdür olmuştur. Bu arada Uluğ Bey Zîci’nin tamamlanmasına yardımcı olmuştur. Daha sonra Uzun Hasan tarafından, Osmanlılar ile Akkoyunlular arasında barışı sağlamak amacı ile Fatih’e elçi olarak gönderilmiştir. Ali Kuşçu zamanın ulemâsı İstanbul kadısı Hocazâde Müslihü’d-Din Mustafa ve diğer bilim adamları tarafından karşılanmıştır. İstanbul’a gelen Ali Kuşçu’ya 200 altın maaş bağlanır ve Ayasofya’ya müderris olarak atanır. Ali Kuşçu, burada Fatih Külliyesi’nin programlarını hazırlamış, astronomi ve matematik dersleri vermiştir.

Astronomi ve matematik konusunda ortaya koyduğu eserlerin yanı sıra bilime yaptığı katkılardan bir diğeri ise, Fatih’in teklifi ile İstanbul’a geldikten sonra başlattığı bilimsel çalışmalardır. İstanbul’da Ayasofya Medresesi (Üniveristesi) müderrisliğine (profesörlüğüne) getirildikten sonra, Osmanlı Devleti’nin ilk matematik ve astronomi hocası unvanını kazanan Ali Kuşçu, özellikle astronomi, ve matematik konularında çağının sınırlarını aşacak kadar önemli eğitim ve öğretim çalışmalarında bulunmuş ve üniversitesinin programlarını yeniden düzenlemiştir. Ali Kuşçu, 1474 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

  1. Cetgörl dedi ki:

    Güzel on numara beş yıldız olmuş ama eserlerini falan koysaydınız daha iyi olurdu birde Uluğ beyden bahsetmişsiniz Ali kuşçu onunla çalışmış olabilir ama Ulu beyi bahsetmeyeceğiniz yerde bahsetmişsiniz ama güzel olmuş beğendim .Böyle devam edin😊😊

  2. Cetgörl dedi ki:

    Güzel beğendim 10 numara 5 yıldız ama eserlerinide yazsaydınız iyi olurdu

  3. Anonim dedi ki:

    Kaynakçasını göndere bilirmisiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!