Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 26 Ağustos 2019


Aile Bütçesine Katkı Sağlamak İçin El Emeği İle Bir Şeyler Üretip Satan ve Bu Konuda Başarıya Ulaşan Kadınlardan Birkaçının Hikâyesini Araştırınız.

Şimdiki Yazımızda “Aile Bütçesine Katkı Sağlamak İçin El Emeği İle Bir Şeyler Üretip Satan ve Bu Konuda Başarıya Ulaşan Kadınlardan Birkaçının Hikâyesini Araştırınız.” Konusundan Bahsedeceğiz

Evde bir şeyler üretip satan ve başarılı olan “girişimci kadınlar”dan biri olan Nuran Özyılmaz’ın hikayesi şu şekildedir:

Nuran Özyılmaz, açtığı Kars Kaz Evi restoranıyla Kars’a gelen yerli yabancı misafirlerin yöresel tatları denemelerini sağlıyor.

Kars’ta liseyi tamamladıktan sonra 19 yaşında evleniyor. 20 yaşında ilk kez anne oluyor ve şuan 4 kızı var. Çalışması hoş karşılanmadığı için 13 yıl boyunca ev hanımlığı yapıyor. Hayatına değiştirecek ilk adımı 1990 yılında “dört kızımın kaderi benimki gibi olmasın” diyerek atıyor.

1990’da sahip olduğu tek varlığı olan on bileziğini satarak aldığı sermaye ile evde dikime başlıyor. Daha sonra evdeki işi yoğun olunca iş yeri kiralıyor ve 18 yıl boyunca “Müge Tuhafiye ve Örgü Evi” isimli örgü atölyesini çalıştırıyor. Daha sonra örgü modasının geçmesi nedeniyle bu işin etkisini kaybettiğini düşünüyor ve başka bir işe yönelmeyi istiyor.

Kars’ta turizm sektöründe yöresel yemeklerin eksikliğini fark ederek 2008 yılında Kars’taki ilk yöresel yemekler yapan ve kaz üzerine hizmet veren “Kars Kaz Evi” adlı restoranını açıyor ve bu sektördeki ilk girişimci kadın unvanını kazanıyor.

Nilüfer Adıktı’nın Hikayesi

Osmaniye’de evde yaptığı börek, sıkma ve mantıları pazarda satarak iş yaşamına atılan 39 yaşındaki Nilüfer Adıktı, artık açtığı iş yerinde üç kişiye istihdam sağlıyor.

Adıktı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2006’da eşini kaybettiğini, daha sonra iki çocuğu ile zorlu yaşam koşullarında ayakta durmaya çalıştığını söyledi.

Yakınlarının teşvikiyle para kazanmaya başladığını, elde ettiği ilk kazançla mutlu olduğunu belirten Adıktı, “Eltim belediye tarafından Karaoğlanoğlu parkında kadınlara yönelik el emeği göz nuru pazarı kurulacağını, orada bir şeyler yapabileceğimi söyleyerek beni teşvik etti. İlk gün evde sıkma, börek yaparak pazara gittim ve bir saatte hepsini sattım. El emeğimle ilk kez kazandığım para beni mutlu etti. Bu bir yıl boyunca devam etti” dedi.

“Evde hamur ürünleri yapıp parkta satarak başladığım işimde zor günler yaşadım fakat yılmadan, usanmadan, sabırla ve azimle çalışarak başarılı oldum. İlk başladığımda eşim yardımcı oluyor ve bana moral veriyordu. Onun vefatıyla iki çocuğumla sıkıntılı ve bir o kadar da zorlu günler yaşadım fakat çalışmak zorundaydım. Kızım ve oğlumun da desteğiyle işime devam ettim. Yaptığım ürünleri onlar satıyorlardı. Üç yıl bu şekilde devam ettim. Bu arada bazı okul, hastane ve marketlerden sipariş gelmeye başladı. Evde işleri yetiştirmekte güçlük çekmeye başlayınca iş yeri açmaya karar verdim ve ‘Nilüfer Mantı’ adıyla işletme açarak onay aldım. İlk başladığımda sıkıntılar yaşadığım işimi geliştirdim, siparişleri yetiştirmek için açtığım iş yerimde şimdi üç kadın arkadaşımızı da işe aldım. Şu anda işlerim çok iyi.”

Adıktı, kadınların iş hayatında bulunmasının gerekliliğine inancını dile getirerek bunun için cesaretin şart olduğunu vurguladı.

Para kazanmadığı günler olduğunu aktaran Adıktı, “El becerileri benden daha iyi olan kadınlarımızın olduğuna inanıyorum. Kendilerine güvensinler, cesaretle bir şeyler yapsınlar. Her kadın bunu başarabilir. Bir yerlere gelebilmek için başlangıç önemlidir. Benim de hiç para kazanmadığım günler oldu fakat sabırla, hiç usanmadan çalıştım. Allah’a şükür şimdi iyi durumdayım. Azimle başladığım ve sürdürdüğüm işimi seviyorum. İki çocuğumu çalışarak büyüttüm, okuttum ve evlendirdim. Şimdi onlarında mutlu bir yuvası var” ifadelerini kullandı.

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

 1. nalan dedi ki:

  Ödevimde yardımcı oldunuz çok teşkkürederim

 2. -K dedi ki:

  Teşekkürler ben Prof. Dr. Erol Güngör O.O 8/G sınıfında okuyorum ve şuan tarih 22.04.2019

  1. nalan dedi ki:

   Kimsin bir daha söyle

 3. İsim Yök :D dedi ki:

  yarına ödevim vardı saolun yardımcı oldunuz burdan F.S.O okulu 8/b sınıfına selam söyliyim bari

  1. pıragya dedi ki:

   eşekr ederim

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.