Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 16 Eylül 2019

“80 Günde Devri Alem” Kitap Özeti ve Konusu Kısaca

Şimdiki Yazımızda “80 Günde Devri Alem” Kitap Özeti ve Konusu Kısaca” Konusundan Bahsedeceğiz

İngiliz centilmen Phileas Fogg, üye olduğu kulüpteki arkadaşlarıyla 80 günde dünyanın etrafını dolaşacağına dair iddiaya girer. Uşağı Parisli Passepartout’yu yanına alarak hiç vakit kaybetmeden yola çıkar. Bahsi kazanabilmesi için 21 Aralık 1872 Cumartesi günü saat 20:45’te kulüpte olması gerekmektedir!

İngiltere Bankası’nın gözüpek hırsızı olduğu sanılan Phileas Fogg, bütün yolculuğu boyunca tutuklama emri bir türlü eline geçmediği için onu tutuklamayı başaramayan müfettiş Fix tarafından takip edilecektir. Passepartout ve inatçı Fix, içinden geçtiği ülkeler, çeşit çeşit maceralar, sayısız engelleri atlatmak için uygulanan stratejiler, asla İngiliz soğukkanlılığından taviz vermeyen Phileas Fogg’un zamana karşı mücadelesi, 80 Günde Devri Alem’i yazarın en iyi romanlarından birisi yaptı ve okurların ilgisi 1873’deki ilk baskısından bu yana hiç azalmadı.
(Tanıtım Bülteninden)

80 Günde Devri Alem kitabının konusu şu şekildedir:

Jules Verne’in yazdığı bu kitap dünya turunu farklı coğrafyaları anlatan bir kitap olma özelliğine sahip olarak bir gezi konusu içermektedir.

80 Günde Devri Alem kitabının özeti şu şekildedir:

Fogg, bir İngiliz Beyefendisi olan zengin bir iş adamı olarak bilinmektedir. Fogg, çevresini buna göre şekillendiren bir insan olarak çeşitli toplantılara da katılmaktadır. Zarif, dakik, düzenli, kibar ve işinin ehli biri olması bir İngiliz olarak da ona hürmet ve itibar edilmesini sağlamaktadır.

Bir gün İngiliz bankalarından yüklü bir miktarda para çalınır. Bu hırsızlık olayını arkadaşlarıyla tartışırken onlarla bir iddiaya girer. Hava yolu kullanmadan servetin yarısını harcayarak ve seksen günde dünyayı dolaşabileceğini söyler. bu iddiaya çılgınca olmakla birlikte arkadaşları tarafından da kabul edilir.

Hiçbir planlama olmaksızın, sadece servetinin yarısı ve bir yardımcısıyla birlikte bazen fil bazen tren üstünde yolculuk yaparak çeşitli eğlenceli, macera dolu ve aksiyonlu günleri gerisinde bırakıp dünyayı dolaşmaya devam eder.

Seksen gün içinde çeşitli fırtınalara göğüs gerer, kaçışma ve kovalama arasında kalır. Bütün bunlara rağmen iddiasını gerçekleşir ve seksen günde dünyayı dolaşmayı başarır. Bay Fogg, kalitesini ve prestijini ispatlamış biri olarak itibar görmeye devam eder.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!