Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 16 Eylül 2019

6. Sınıf Türkçe Eksen Yayıncılık Erdemler Tema Sonu Değerlendirme Çalışmaları Cevapları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Eksen Yayınları Erdemler 1. Tema Sonu Değerlendirme Çalışmaları Soruları ve Cevapları Sayfa 42, 43

1. Aşağıdaki parçada asıl anlatılmak istenen fikir (ana fikir) nedir? Yazarak açıklayınız.

Nedense eleştirilmekten kaçarız oysa farklı, yapıcı yaklaşımlar, eleştiriler, beni daha çok çeker; ilgilendirir. “Beni eleştirin.” demek bizi daha da yüceltir, geliştirir kanısındayım. Özellikle bizi eleştirenler bize ders verir gibi değil de eleştirilerini karşılıklı söyleşi içinde gerçekleştiriyorlarsa daha iyi. Ama böyle olmasa da hoşumuza gitmese de eleştirilmenin bizim için ne kadar iyi bir şans olduğunu bilmeliyiz. Ne yazık ki bizi eleştirenlere düşman gözüyle bakıyoruz. Eleştirilere katılmayabiliriz, söylenenleri yavan ve basit bulabiliriz ama bu durum yapılan her eleştiriyi dikkatle dinlememize engel olmamalı. Bence asıl olumsuzluk, bize yöneltilen eleştiriler değil övgüler olmalıdır. Montaigne (Monteyn), Denemeler

Ana fikir: Hiçbir zaman eleştirilmekten kaçmamamız gerektiğidir.

2. Montaigne’e ait yukarıdaki parçada kullanılan aşağıdaki kelimelerin anlamlarını tahmin ediniz. Tahmin ettiğiniz anlamları kelimelerin karşılarına yazınız. Tahminlerinizin doğru olup olmadığını sözlükten kontrol ediniz.

yapıcı: Bir konuya olumlu yönden yaklaşan, olumlu.
kanı: Kişinin, düşünerek vardığı ve inandığı sonuç, inanılan düşünce, kesin düşünce.
söyleşi: Karşılıklı olarak arkadaşça, dostça konuşarak hoş vakit geçirme.

3. Bir metni, noktalama işaretlerine dikkat ederek okumak niçin önemlidir? Düşüncelerinizi yazınız.

Cevap: Metinde yer alan toplamaların ve duyguların daha iyi aktarılabilmesi için noktalama işaretlerine dikkat edilerek okunması gerekir. Aksi taktirde, metnin anlam bütünlüğü bozulacaktır.

4. Aşağıdaki bilgilerden doğru olanların karşısındaki boşluğa “D”, yanlış olanların karşısındaki boşluğa ise “Y” yazınız.

(D) 1. Ana fikir, bir metnin içinde bir cümle hâlinde bulunabileceği gibi metnin bütününden de çıkarılabilir.
(Y) 2. Başlık, ana fikir ve konuyla ilgili olmak zorunda değildir.
(Y) 3. Olmuş ya da olması mümkün olayları yer, zaman, kişi unsurlarına dayanarak fazla ayrıntıya girmeden anlatan kısa, sanatsal metinlere masal denir.
(D) 4. Belli bir konu çevresinde var olan birden fazla olayın, sebep-sonuç ilişkisine bağlı bir biçimde oluşturdukları organik bütüne olay örgüsü denir.

5. Aşağıdaki boşlukları uygun, doğru kelime ya da ifadelerle doldurunuz.
1. Bir olaya bağlı olarak ortaya çıkan ve birbirini takip eden olaylar, …..olan örgüsü.. nü oluşturur.
2. Hikâye edici bir metni okuyuculara veya dinleyicilere anlatan kişiye …….anlatıcı….. denir.
3. …….Konu…….. metne sorulan “Yazar ne anlatıyor, neden söz ediyor?” sorularının cevabıdır.

6. Yabancı dillerden alınmış ve Türkçede kullanılan bildiğiniz kelimeler var mı? Varsa bunların Türkçe karşılıklarını aşağıya yazınız.

Laptop: Dizüstü bilgisayar
Selfie: Öz çekim
Chat: Sohbet

7. Yabancı dillerden alınmış, dilimize henüz yerleşmemiş kelimelerin Türkçelerini kullanmanın niçin önemli olduğunu sözlü olarak açıklayınız.

Cevap: Yabancı dillerden alınmış, dilimize henüz yerleşmemiş kelimelerin Türkçelerini kullanmak dilimize sahip çıkma konusunda önem arz etmektedir. Türkçe kelimeleri kullanmak, dilimizin bozulmasını engeller ve ilk günkü gibi saf bit Türkçe olarak kalmasını sağlar.

8. (I) Sesli okumanın en önemli şartı, kelimeleri doğru telâffuz etmek, okuma zevki uyandırmak ve konuşur gibi okumaktır. (II) Sesli okumada hızlı okumak çok önemlidir. (III) Sesli okumada, ses tonu, metindeki duygu ve düşüncelere bağlı olarak ayarlanmalıdır. (IV) Okuma süreci kesintiye uğratılmamalıdır. Kaç numaralı cümlede bir bilgi yanlışı vardır?

Cevap: B

6. Sınıf Türkçe Eksen Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları için Tıklayın!

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!