Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 22 Eylül 2019

6. Sınıf Türkçe Eksen Yayıncılık “Bilim ve Teknoloji” Tema Sonu Değerlendirme Çalışmaları Cevapları

Şimdiki Yazımızda “6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı EKSEN Yayıncılık 8. Tema Bilim ve Teknoloji” Tema Sonu Değerlendirme Soruları ve Cevapları Sayfa 268, 269″ Konusundan Bahsedeceğiz

6. Sınıf Türkçe Eksen Yayıncılık Sayfa 268 Cevapları  

6. Sınıf Türkçe Eksen Yayıncılık Sayfa 269 Cevapları  

1. “Matematikle Uçuran Astronot: Ali Kuşçu” adlı metinde anlamını bilmediğiniz kelimelerin anlamlarını tahmin ediniz, ardından sözlükten öğreniniz ve her kelimeyle defterlerinize birer cümle yazınız.
Cevap:

doğancıbaşı: Osmanlı sarayında, padişahın av işlerini düzenleyen doğancıların başı.

teori: Bir bilim ya da sanatla ilgili ya da herhangi bir sorunu ilgilendiren ve uygulanmadıkça gerçekleşip gerçekleşemeyeceği, doğru olup olmadığı bilinemeyen düşünülerin, ilkelerin topu.

2. “Matematikle Uçuran Astronot: Ali Kuşçu” adlı metnin konusunu ve hangi amaçla yazıldığını aşağıya yazınız.
Cevap:

Metnin konusu: Ali Kuşçu’nun hayatı ve yaptığı çalışmalar.
Metnin amacı: Ali Kuşçu’nun hayatı ve yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler vermek.

3. “Matematikle Uçuran Astronot: Ali Kuşçu” adlı metnin başlığıyla içeriğinin uyumlu olduğunu düşünüyor musunuz? Siz metin için hangi başlığı kullanırdınız? Aşağıya yazınız.
Cevap: Evet, metnin başlığı içerikli uyumlu olmuş. Ben olsam “Gökbilimci:Ali Kuşçu” başlığını koyardım.

4. “Ali Kuşçu, bence hâlâ yaşamaktadır.” diyen biri niçin böyle düşünüyor olabilir? Metinden hareketle sözlü olarak açıklayınız.
Cevap: Ali Kuşçu’nun yaptığı çalışmaların sonucu olarak bugün uzay araştırmaları ve çalışmaları hızla ilerlemektedir. Ali Kuşçu, uzay çalışmalarının temelini attığından dolayı adı hala yaşatılmakta ve çalışmaları rehber alınmaktadır.

5. “Bir konuşma sırasında jest ve mimikler kullanmak çok önemlidir.” diyen birinin bu düşüncesine katılıyor musunuz? Sözlü olarak açıklayınız.
Cevap: Evet katılıyorum. Bazen onlarca kelimeyi sadece bir jest ve mimiğimizle ifade edebiliriz. Ayrıca jest ve mimikler konuşmamızın dinleyiciler tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlar.

6. Bir metinde, atasözü, deyim ve özdeyişler kullanmanın metni zenginleştireceğini düşünüyor musunuz? Sözlü olarak açıklayınız.
Cevap: Evet katılıyorum. Atasözleri, deyimler ve özdeyişler metnin anlamını zenginleştirir. Bununla beraber metni daha etkili kılar ve daha iyi anlaşılmasını sağlar.

6. Sınıf Türkçe Eksen Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları için Tıklayın!


 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!