Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 26 Ağustos 2019


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sevgi Yayınları Sayfa 69, 70 İlk Türklerdeki Kutlamaları inceliyorum Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı 3. Ünite İpek Yolunda Türkler Sayfa 69,70- 28. Etkinlik

Aşağıda “→” sembolü ile Orta Asya’da yaşayan Türklerde kutlamalarla ilgili çeşitli bilgiler verilmiştir. Bu bilgileri dikkate alarak ilgili soruları cevaplayınız.

→ İlk Türklerde bahar mevsiminin gelmesiyle nevruz kutlamaları yapılırdı. Bu kutlamalar sırasında at yarışları düzenlenir, şarkılar söylenir, kadınlar ve erkekler bir arada yemek yer, müzik çalınır, dans edilirdi.

• Günümüzde Nevruz Bayramı hangi tarihte kutlanmaktadır? Önemi nedir?
Günümüzde Nevruz Bayramı 21 Mart tarihinde kutlanmaktadır. Nevruz barın gelip doğanın uyandığını simgeler. Nevruz birlik ve beraberlik demektir. Birlik ve beraberliğe inanan kişiler nevruzda birbirine kenetlenir.

Nevruz kutlamalarında hangi etkinlikler gerçekleştirilmektedir?
Nevruzda ateş yakılır, ateşin üzerinden atlanır, türküler, söylenir, halaylar çekilir. Nevruz bayramı bu şekilde kutlanır.

→ Hunlar, Kök Türkler ve Uygurlar 9 Mayısta sürüleri otlatmaya çıkardıkları günü bayram olarak kutlarlardı.

• Türklerin sürülerini otlatmaya çıkardıkları günü bayram olarak kutlamalarının nedenleri ne olabilir?

Türkler, geçimlerini hayvancılıkla karşılamışlar ve bu yüzden hayvancılığa önem vermişler. Türklerin sürülerini otlatmaya çıkarmaları baharın gelişi ve baharın gelişiyle beraber hayvanların daha iyi beslenmeleri anlamına gelir. Hayvanların daha iyi beslenmeleri de kendi geçimlerini daha iyi sağlamaları anlamına gelir. Bu yüzden bu günü bayram olarak kutlamışlar.

 Kök Türklerde aile, düğün törenleriyle yapılan evlenme sonucu kurulurdu. Kız istemeye giden oğlan, kız evine kalıng (kalın) adı verilen başlık parası öderdi. Bu kalıng kadına ait olurdu.

• Günümüzde evlenecek kişi “başlık parası” ödüyor mu? Bu törenin geçmişle bağlantısını nasıl açıklarsınız?

Evet günümüzde eskisi kadar olmasa da bazı bölgelerde başlık parası ödenmektedir. Bu törenin geçmişle bağlantısı olabilir. Çünkü, kültürel etkileşimler sonucu bu töreler günümüze ulaşmış olabilir.

 Türklerde babanın kızına çeyiz yapması bir yükümlülük olarak görülüyordu. İlk Türk topluluklarında gelin giden kızın çeyizine “sep” derlerdi. Kaşgarlı Mahmut’un verdiği bilgiye göre gelinin akrabaları çeyizi hazırlamak için aralarında yardımlaşmaktadırlar.

• Gelinin çeyizinde neler olabilir? Listeleyiniz.

Çeşitli kıyafetler

Halı

Havlular

Çanak çömlek

Yazmalar olabilir.

Günümüzde çeyiz hazırlanıyor mu? Çeyiz hazırlığında ne tür yardımlaşmalar olmaktadır?

Evet hazırlanıyor. Çeyiz hazırlığında hanımlar bir araya geliyor, yazmalar örüyor, yastıkları, yorganları hazırlıyorlar.

 Kök Türkler düğün için “törün” sözünü kullanmışlardı. Düğünlerde yarışlar düzenleyerek, güreş yaparak, kopuz (Orta Asya’daki Türk topluluklarında yoğun olarak kullanılan telli bir çalgı) eşliğinde türküler söyleyerek eğlenirlerdi.

 • Günümüz düğünlerinde hangi etkinlikler yapılmaktadır? Belirtiniz.

Kına merasimleri yapılmakta, yemekler verilmekte, halaylar çekilmekte ve takı merasimleri yapılmaktadır.

• Kök Türkler Dönemindeki düğün ile günümüz düğünleri arasında hangi benzerlikler ve farklılıklar var? Bu benzerliklerin ve farklılıkların nedenlerini nasıl açıklarsınız?

Hem benzerlik hem de farklılık bulunmaktadır. Günümüz düğünlerinde yarışlar yapılamamaktadır ancak çeşitli sazlar çalınıp türküler söylenmektedir.

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

  1. berat dedi ki:

    Bu kaç yılının kitabı ya ben bunu kasdetmemiştim

  2. erhan dedi ki:

    Çok teşekkür ederim işime çok yaradı

  3. Anonim dedi ki:

    lanet olsun ben bunu kastedmemiştim

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.