Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 24 Ağustos 2019


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık “Ortak Mirasımız” Cevapları

Şimdiki Yazımızda “5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık “Ortak Mirasımız” Cevapları Sayfa 191, 192, 193, 194, 195″  Konusundan Bahsedeceğiz

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 191  

Hazırlık Çalışması

Lidyalıların hangi icadı günümüzde bütün insanlar tarafından kullanılmaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Lidyalıların icadı olan para, günümüzde bütün insanlar tarafından kullanılmaktadır.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 195  

Araştıralım Paylaşalım

Siz de ülkemizde ve dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan ortak miras unsurlarını araştırınız. Bunlar hakkında bilgi toplayınız. Araştırma sonucunda bir poster çalışması hazırlayarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız. Çalışmanızda görsel unsurlardan yararlanabilirsiniz.

Örnek

Dünya Miras Listesine alınan “Efes” Dünya Miras alanı; Çukuriçi Höyük, Ayasuluk Tepesi (Selçuk Kalesi, St. John Bazilikası, İsa Bey Hamamı, İsa Bey Camii, Artemision), Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi olmak üzere dört bileşenden oluşmaktadır.
Antik dönemin en önemli merkezlerinden biri olan Efes, tarih öncesi dönemden başlayarak Helenistik, Roma, Doğu Roma, Beylikler ve Osmanlı dönemleri boyunca yaklaşık 9000 yıl kesintisiz yerleşim görmüş ve tarihinin tüm aşamalarında çok önemli bir liman kenti ve kültürel ve ticari merkez olmuştur.
Helenistik ve Roma Döneminin üstün kentleşme, mimarlık ve dini tarihine ışık tutan simgeleri barındıran Efes’te farklı dönemlere ait en üstün mimari ve kent planlama örnekleri bulunmaktadır.

Diğer Örnekler

Geçmişi oldukça eskiye uzanan ve çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan ülkemizde birçok doğal ve kültürel varlık bulunmaktadır. Türkiye’de bulunan bu varlıkların 11 tanesi UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Bu listede yer alan varlıklarımız; Göreme Milli Parkı ve Kapadokya, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, İstanbul Tarihi Yarımada, Hattuşa, Nemrut Dağı, Pamukkale Travertenleri, Xanthos-Letoon, Safranbolu şehri, Truva Antik Kenti, Selimiye Camii ve Külliyesi, Çatalhöyük Neolitik Kenti’dir. Ülkemize her yıl dünyanın dört bir yanından gelen turistler bu güzellikleri ziyaret etmektedir.

Sıra Sizde

Aşağıda verilen soruların cevaplarını defterinize yazınız.

• Ortak miras nedir ve özellikleri nelerdir?
Cevap: İnsanlığın kuşaktan kuşağa bıraktığı maddi ve manevi değerlerin tümüne ortak miras denir. Ortak miras, tüm insanların binlerce yıl süresince oluşturduğu birikimlerdir. Ortak miras, tek bir ulusa ait değildir, tüm insanlığın malıdır. Ortak mirasa katkıda bulunmak, tüm insanlığın yararınadır.

• Ortak mirasın insanlar için önemi nedir?
Cevap: Ortak miras, insanlığın yüzyıllarca süren çabası ve birikimi sonucu oluşmuştur. İnsanlar bu mirası oluşturmamış olsaydı doğaya egemen olamazdı. İnsanlar bugünkü iyi yaşam koşullarına kavuşamazdı. Ortak miras ürünleri insanların yaşamını kolaylaştırır. Daha gelişmiş uygarlıkların temelini oluşturur. Ortak mirasın zenginleşmesi ve gelişmesi insanın değeri, özgürlüğü, eşitliği, hakları ve mutluluğunun da geliştirilmesini sağlamıştır.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları İçin Tıklayın!

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.