Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 23 Ağustos 2019


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık “Halka Hizmet Veren Kurumlar” Cevapları

Şimdiki Yazımızda “5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık “Halka Hizmet Veren Kurumlar” Cevapları Sayfa 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161″  Konusundan Bahsedeceğiz

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 154 

Hazırlık Çalışması

Bireysel ihtiyaçlarımız nelerdir? Bu ihtiyaçlarımız nasıl karşılanmaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Beslenme, barınma, eğitim alma, sağlık hizmetlerinden faydalanma, güvenlik, seyahat etme ihtiyaçlarımız bulunmaktadır. Bu ihtiyaçlarımız farklı kurum ve kuruluşlar tarafından karşılanmaktadır.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 158  

Düşünelim Tartışalım

Toplumsal ihtiyaçlarımızın karşılanması için hizmet veren kurumlar olmasaydı ne gibi sorunlar yaşardık? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Hizmet veren bu kurumlar olmasaydı, ihtiyaçlarımızın karşılanması konusunda sorunlar yaşardık. Bunun sonucunda toplumun huzuru, birlik  ve beraberliği sağlanamazdı.

Araştıralım Paylaşalım

Cevap: Evet, yaşadığım yerde böyle bir hizmet var. Bu hizmet kapalı spor salonunda sağlanıyor ve sokakta kalan insanlar spor salonunda barınıyor, besleniyor ve sıcak bir ortamda yaşam sürme fırsatını buluyor.

Sokakta kalan kişilerin barınma mekanlarına yönlendirilmesi için belediyede çalışan yetkililerle iletişim halinde olmak yeterlidir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 161  

Araştıralım Paylaşalım

Çevrenizde bulunan resmî kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri hakkında çeşitli kaynaklardan araştırma yapınız. Araştırmanız sonucunda seçeceğiniz bir resmî kurum ve bir sivil toplum kuruluşu hakkında elde ettiğiniz bilgilerle bir poster çalışması yapınız. Yaptığınız çalışmayı sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: RESMİ KURUMLAR:
Devletin, toplumun eğitim, sağlık, güvenlik, barınma, beslenme, sağlıklı bir çevre gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurduğu kurumlara “resmi kurum” denir.

Resmi kurumlar;
· Cumhurbaşkanlığı,
· Bakanlıklar,
· TBMM,
· Mahkemeler,
· Devlet okulları,
· Devlet hastaneleri
· Sağlık ocakları,
· Nüfus müdürlüğü,
· Valilikler,
· Kaymakamlık,
· Belediye,
· Muhtarlık

Türk Eğitim Gönülleri Vakfı ve İlköğretim Okullarına Yardım Vakfı ülkemizde eğitim alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarından bazılarıdır. Bu kuruluşların amacı devlet tarafından verilen eğitim hizmetlerine destek olmaktır. Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV), Türk Kalp Vakfı ve Fiziksel Engelliler Vakfı ise ülkemizde sağlık alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarındandır. Bu kuruluşların amacı başta yoksullar olmak üzere muhtaç hastaların tedavilerine yardımcı olmaktır. Arama Kurtarma Derneği (AKUT), Kızılay, Arama Kurtarma Araştırma Derneği ve Acil Tıp Derneği ülkemizde ilk yardım ve arama kurtarma alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları arasında yer alır. Bu kuruluşların amacı afet ve kaza olaylarında ihtiyacı olan insanlara en kısa sürede ulaşmak ve gerekli ilk yardım desteğini sağlamaktır. Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) ve Doğal Hayatı Koruma Derneği, Çevre Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ülkemizde çevre alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarındandır. Bu kuruluşların en önemli amacı tabiatın korunmasını sağlamaktır.

Sıra Sizde

Aşağıda verilen soruların cevaplarını araştırarak düşüncelerinizi defterinize yazınız.

1. Mahallenizden geçmekte olan belediye otobüsü son zamanlarda saatinde gelmemektedir. Bu sorunun giderilmesi için ne yapılması gerekmektedir?
Cevap: Belediye yetkililerine haber vermeli böylece sorun çözüme kavuşturulmalıdır.

2. Komşunuz Ayşe Teyze uzun zamandır tek başına yaşamaktadır. Kimsesi olmayan Ayşe teyze artık evinde ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelmiştir. Bu konuda Ayşe teyzeye nasıl yardımcı olabilirsiniz?
Cevap:Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığa yetkililerine başvurarak Ayşe Teyze’nin devlet korumasına alınmasını sağlayabiliriz.

3. İlkokulu aynı sınıfta okuduğunuz bir arkadaşınızın ailesi onu ortaokula kayıt yaptırmamıştır. Bu arkadaşınızın eğitim ihtiyacının karşılanması için neler yapılmalıdır?
Cevap: Milli Eğitim Bakanlığına haber vererek eğitim alma ihtiyacının karşılanması sağlanmalıdır.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları İçin Tıklayın!

(2019-2020) DERS KİTABI CEVAPLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

 1. Aleyna dedi ki:

  Evet ama uzun

 2. Merve dedi ki:

  Ellerinize sağlık çok güzel olmuş

 3. Prenses dedi ki:

  Yaşasın okul aşkı

 4. Nida dedi ki:

  Cevaplar çok güzel doğru ve yanlışlarımı kontrol ediyorum😊

 5. KADER İPEK♥EMİRHAN YAVAŞ AŞKIM dedi ki:

  TEŞEKKÜRLER ÇOK İYİ BİR SİTESİNİZ

 6. Canan dedi ki:

  Merhaba 🖐🇹🇷🤗

 7. ZEYNEP dedi ki:

  Cevaplar çok güzel olmuş çok çok teşekkür ederim.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.