Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 20 Eylül 2019

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık “Çocuk Hakları” Cevapları

Şimdiki Yazımızda “5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık “Çocuk Hakları” Cevapları Sayfa 26, 27, 28, 29″  Konusundan Bahsedeceğiz

Çocuk hakları kavramından ne anlıyorsunuz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Çocuk hakları kavramından, bütn çocukların sahip oldukları hakları anlıyorum. Çocuk hakları, kanunen veya ahlaki olarak dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu; eğitim, sağlık, yaşama, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarını hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel kavramdır.

Araştıralım Paylaşalım

Aşağıdaki soruların cevaplarını çeşitli kaynaklardan araştırınız. Araştırma sonucunda elde ettiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Çocuk olarak haklarınızdan yararlandığınız durumlara örnekler veriniz.
  Okula giderek eğitim alma, temiz bir ortamda yaşama gibi haklarımızı kullanıyoruz.
 • Çocuk haklarının ihlal edildiği örnek bir olay bulunuz. Bu ihlalin giderilmesi için hangi çalışmaların yapıldığını veya yapılabileceğini araştırınız.
  Kız çocuklarının okullara gönderilmemesi olayı. Bu olayın giderilmesi için kız çocuklarını okullara göndermeyenlere cezalar verilmelidir.

Düşünelim Tartışalım

Okuduğunuz haberlerden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Yüreğir Belediyesi, çocuk haklarından hangisinin ihlal edilmemesi için çalışma yapmıştır? Yüreğir Belediyesinin yaptığı çalışmaların çocuk haklarının korunması açısından önemini arkadaşlarınızla tartışınız.
  Çocuklarının eğitim haklarının korunması adına çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalar, çocuklarının geleceğinin şekillenmesi adına önemlidir.
 • Sağlık Bakanlığı çocuk haklarından hangisinin ihlal edilmemesi için çalışma yapmıştır? Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı çalışmanın çocuk haklarının korunması açısından önemini arkadaşlarınızla tartışınız
  Aşı konusunda çalışma yapmıştır. Böylece hastalıklara karşı dirençli olmaları sağlanmıştır.

Sıra Sizde

Aşağıda verilen durumları inceleyerek cevaplarınızı noktalı yerlere yazınız.

Yusuf, annesine karnının ağrıdığını söyler. Annesi, Yusuf’u evlerinin yakınlarında bulunan aile sağlığı merkezine götürür. Buna göre Yusuf hangi haktan yararlanır?
Yusuf, sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkından faydalanır.

Sevgi, ailesiyle beraber akşam evde sohbet etmektedir. Babası, Sevgi’ye “Yarın sinemaya gitmek ister misin kızım?” diye sorar. Sevgi de babasına “Evet babacığım gidebiliriz. Çok mutlu olurum.” diye cevap vererek düşüncesini söyler. Buna göre Sevgi hangi hakkını kullanır?
Sosyalleşme ve toplumsal hayata sahip olma haklarını kullanmıştır.

11 yaşındaki Mehmet, okulunu yarım bırakarak babasının işlettiği markette çalışmaya başlar. Bu durumu çocuk hakları açısından nasıl yorumlarsınız?
Mehmet, eğitim hakkından faydalanamamıştır. Bu şekilde eğitiminin tamamlayamayan Mehmet, ileride sıkıntılı durumlarla karşılaşabilir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları İçin Tıklayın!


 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

 1. zeynep dedi ki:

  Teşekkür ederim

 2. DENİZ dedi ki:

  30.SAYFA OLSAYMIŞ İYİ OLURMUŞ

 3. eco bero dedi ki:

  nbr knk iyi buldum cevapları tavsiye ederim

  1. eco bero dedi ki:

   eeee yine ben kontrol içinde ideal

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!