Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 18 Eylül 2019

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Tuna Matbaacılık “Zarar Vermeden Kullanalım” Cevapları

Şimdiki Yazımızda “4. Sınıf Sosyal Bilgiler Tuna Yayınları “Zarar Vermeden Kullanalım” Cevapları Sayfa 114, 115, 116, 117, 118”  Konusundan Bahsedeceğiz

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 114  

“Teknolojik ürünleri kullanırken kendimize, başkalarına ve doğaya zarar verebiliriz.” diyen bir kişi bu sözüne kanıt olarak hangi durumları örnek gösterebilir?
Cevap: Bu sözü söyleyen kişi insanların teknoloji bağımlısı olmalarını örnek gösterebilir. Bunun yanında araçlardan çıkan gazların havayı kirletmesini örnek verebilir.

Yukarıdaki kullanım kılavuzuna başka hangi uyarıları ekleyebilirsiniz?
Cevap:
Telefonu gözünüze fazla yaklaştırmayınız.
Isınan telefonu elinizden bırakınız.

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 115  

Sizce bilgisayarımızı hangi amaçlarla ve ne kadar süreyle kullanmamız daha doğru olur? Neden?
Cevap: Bilgisayarımızı ödev araştırmaları yapmak için bir saat, oyun oynamak için yarım saat, müzik dinlemek için de yarım saat kullanmalıyız. Toplamda iki saatlik bir kullanım idealdir. Fazla kullanımı sağlığımıza ve kişiliğimize zarar verebilir.

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 116  

Anne babalar televizyon kullanımında çocuklarının yanlışlarını düzeltmek için neler yapmalıdır?
Cevap: Televizyon izleme için belirli bir zaman dilimi belirlemeliler, hangi programları izleyecekleri konusunda yardımcı olmalılar ve televizyona yakın oturmamaları konusunda uyarıda bulunmalıdır.

Evimizde ve okulumuzdaki aydınlatma araçlarının doğru kullanıldığını söyleyebilir misiniz? Neden?
Cevap: Hayır söyleyemeyiz. Çünkü, aydınlatma araçları gereği yokken açık bırakılıyor.

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 117  

İnsanların acil servis numarasını gereksiz arayıp meşgul etmemeleri için neler yapılabilir?
Cevap: İnsanlar bu davranışın yanlışlığı konusunda bilinçlendirilmeli ve caydırıcı cezalara çarptırılmalıdır.

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 118  

Teknolojik ürünleri yanlış kullanmanın zararlarına hangi örnekleri verebilirsiniz?
Cevap: Bilgisayar ve televizyonlara karşı çok yakın oturmak göz sağlığına zarar vermektedir. Bunun yanında bozulan teknolojik ürünlerin doğaya atılması çevre kirliliğine neden olmaktadır.

İnternet araştırması yaparak teknolojinin yanlış kullanımının insanlara ve doğaya verdiği zararları anlatan bir haber bulunuz. Haberi sınıfınızda arkadaşlarınızla paylaşıp tartışınız.

Cevap:

Örnek Haber Metni

Her geçen gün adeta ışık hızıyla gelişen ve günlük yaşamı kolaylaştıran teknolojik ürünlerin atıklarının çevreye verdiği zararlar, insanlığı o teknolojinin üretim maliyetlerini de aşan bedel ödemeye maruz bırakabiliyor.

Bu bağlamda bilim dünyasının, en az yeni teknolojilerin üretilmesi yönünde sarf ettiği çaba kadar, atıklarının faydasından çok zararına yol açmaması için de projeler üretmesi gerekiyor.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Mekatronik Kulübü Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Abdullah Keçeciler tarafından organize edilerek uygulamaya geçilen e-atık projesi, bu anlamda örnek olabilecek bir çalışma. Üniversite bünyesinde yaygınlaştırılan projenin amacı, teknolojik ürünlerin atıklarının çevreye vereceği zararı en aza indirmek.

Atılan bir teknolojik ürünün çevreye vereceği zararın minimum düzeyde olması için yapılan çalışmaların, bazı durumlarda o malzemenin üretim maliyetinden daha fazla harcama gerektirebildiğini kaydeden Keçeciler, pillerin de bilinçsiz kullanılması ve atıklarının gerektiği şekilde kontrol edilememesi durumunda çevreye oldukça önemli zarar verdiğini vurguladı.

Keçeciler, her geçen gün tüketimi hızla artan pillerin, atık haline gelince içerdikleri kurşun, cıva, kadmiyum ve berilyum gibi zararlı maddeler yüzünden tehlikeli özellikler taşıdığını, bilhassa su ve toprak kirlenmesine yol açtığına işaret ediyor.

Atık pillerin toplanması, depolanması ve yeniden değerlendirilmesi konusunda DPÜ Mekatronik Kulübü’nün güzel bir çalışma başlattığını dile getiren Keçeciler; “Oldukça yaygın kullanılan piller hakkında uygulamadığımız bazı özelliklere dikkat çekerek, geri dönüşüm projesini başlattık. Rektörlüğümüzden alınan izinle, kulübümüz tarafından temin edilen, üniversitemizin kantin ve dershanelerinin salon aralıklarına birer pil toplama kutuları yerleştirdik. Kutulara şarj edilemeyen her türlü pillerin atılması için çeşitli ilan ve görsel bilgilendirmeler yapıldı. Kulübümüz yetkili üyeleri tarafından kutular takip edilerek, belirli periyotlarla kutulardan alınan piller toplama merkezlerine ulaştırılacak” şeklinde konuştu.

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Tuna Yayınları Ders Kitabı Cevapları İçin Tıklayın!

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    iyide haber çok uzun olmuş

  2. AHSEN dedi ki:

    TEŞEKKÜRLER

  3. Anonim dedi ki:

    000000 aldım

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!