Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 16 Eylül 2019

4. Sınıf Fen Bilimleri Ata Yayıncılık Sayfa 141-142-143-144-145-146-147-148-149 Cevapları

Şimdiki Yazımızda “4. Sınıf Fen Bilimleri Ata Yayıncılık Sayfa 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149  Cevapları” Konusundan Bahsedeceğiz

Aydınlatma Teknolojileri

4. Sınıf Fen Bilimleri Ata Yayıncılık Sayfa 141  

Geçmişten günümüze aydınlatma teknolojileri nelerdir?
Cevap:
Ateş, meşale, Mum, kandil, ampul, florasan lamba, led lamba

Uygun aydınlatma nasıl olmalıdır?
Cevap: Uygun aydınlatma gözü yormamalıdır. Ne çok loş ne de çok aydınlık olmalıdır. Göze direkt gelen ışık gözün yorulmasına sebep olur. Loş ya da yetersiz ışıkta gözün yorulmasına sebep olur. Eğer çalışma ortamının aydınlatmasından bahsediyorsak, ışık mutlaka sol üst taraftan gelmelidir.Ya da tavana vuran aydınlatma en iyi tercih olacaktır çünkü ışık tavana yansıtıldığında yine gözleri yormaz.

Işık kirliliği nedir?
Cevap: Işık kirliliği, yanlış yerde, yanlış miktarda, yanlış yönde ve yanlış zamanda ışık kullanılmasıdır.

Geçmişten günümüze ses teknolojileri nelerdir ?
Cevap:
Telefon icat edildikten sonra telsiz ve radyolarda sesin gönderilmesinde kullanılmıştır.
Fonograf icat edildikten sonra seslerin kaydedilip dinlenmesi kolaylaştı.
Gramofon plaklara kaydedilen seslerin dinlenebilmesi için icat edildi.
Pil veya elektrik kullanılarak çalışan pikaplar geliştirildi.
Kasetçalar kasetlerin dinlenebilmesi için çıkarıldı.
Görüntü ve sesleri kaydedebilmek için ise video kameralar icat edildi.
Günümüzde görüntü ve seslerin kaybolmaması için CD, DVD ve USB Belleklere kaydedilmektedir.

Ses kirliliği nedir ?
Cevap: Gürültü kirliliği veya diğer adıyla ses kirliliği, insan veya hayvan yaşamını olumsuz etkileyen, dengesini bozan her türlü insan, hayvan ya da makine kaynaklı ses oluşumudur.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ata Yayıncılık Sayfa 142  

• Akşamları izlediğimiz maçlarda saha aydınlık görünüyor mu?
Cevap: Evet görülmektedir. Çünkü sahayı aydınlatmak için aydınlatma teknolojisinden ve büyük ışıklardan yararlanılmaktadır.

• Sahayı aydınlatmak için hangi aydınlatma teknolojileri kullanılmış olabilir?
Cevap: Büyük led ışıklı aydınlatma kullanılmaktadır. Geçmişten günümüze çokça artan bu teknoloji sayesinden sanki gündüz ışığıyla maç izleniyormuş gibi saha aydınlatılabilmektedir.

• Kullanılan aydınlatma teknolojilerinin doğal çevreye zararı var mıdır
Cevap: Aydınlatma araçlarının tasarruflu kullanılması aile ve ülke ekonomisi bakımından
oldukça önemlidir. Kullanılan aydınlatma teknolojileri eğer tasarruflu değilse hem büyük ekonomik enerji kayıplarına yol açmakta hem de gereksiz ışık kirliliğine yol açmaktadır.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ata Yayıncılık Sayfa 143  

Geçmişte insanlar aydınlatma amacıyla hangi araçları kullanıyorlardı? Aydınlatma araçları geçmişten günümüze nasıl bir gelişme göstermiştir? Günümüzde ne tür aydınlatma araçları kullanılmaktadır?

CevapAteş, meşale, Mum, kandil, ampul, florasan lamba, led lamba kullanıyorlardı. Aydınlatma araçları geçmişte daha ilkel ve kısıtlı yeri aydınlatma özelliğine sahipken günümüzde ise çok daha ileri düzeyde gelişmiş ve akşamları karanlıkta her yeri aydınlatabilecek seviyeye ulaşmıştır.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ata Yayıncılık Sayfa 144  

Aydınlatma teknolojilerinden mumun ve gaz lambasının ortaya çıkışını araştıralım. Mumun ve gaz lambasının benzer ve ortak özelliklerini şemada uygun yerlere yazalım.

Mumun Özellikleri: 

Yapay bir ışık kaynağıdır.
Tükenebilir.
Günümüzde pek tercih edilmez.
Tam ortasında bir fitil bulunur.
Genellikle silindir şeklindedir.

Ortak Özellikleri: İkisi de aydınlatma aracıdır. İkisi de günümüzde de kullanılmaktadır.

Gaz lambasının özellikleri:

Fitilli ve basınçlı olarak çeşitleri vardır.
Üzerinde ateşten koruyucu bir cam bulunur.
Lambanın alt kısmında gaz tankı bulunmaktadır.
Maliyeti düşüktür.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ata Yayıncılık Sayfa 145  

Görsellerde verilen aydınlatma araçları nerelerde kullanılır? Bu aydınlatma araçlarının birbirinden farkı nedir?
Cevap:Günümüzde geçmişte kullanılan aydınlatma araçlarına göre daha ileri teknoloji araçlardır. Hepsinin ortak özelliği elektrik ile çalışmalarıdır. Aralarındaki fark ise her birinin aydınlattığı alanların ve harcadıkları enerjinin farklı olmasıdır.

Araştıralım, Sunalım

Geçmişten günümüze aydınlatma araçlarının, özelliklerini karşılaştırabilmek için internet ve çeşitli kaynaklardan araştırma yapalım. Araştırma sonuçlarından edindiğimiz bilgileri görsellerle destekleyip bir sunum hazırlayalım. Hazırladığımız sunumu arkadaşlarımıza sunalım.

Ateş: Aydınlanmaya olan gereksinim özellikle ateşin bulunması ile birlikte daha çok hissedilmiştir. İlk ateş ne zaman ve kimler tarafından bulundu konusunda herhangi bir bilgi bulunmamaktadır ancak ateşin insanlık tarihi kadar eski olduğu biliniyor. Ateş iç ortamlarda yakılması uygun olmayan bir şey olduğundan ötürü insanlar yaşadıkları alanlara ateşi sokmamış karanlık bir şekilde oturmayı tercih etmiştir. Ateşin aydınlatma nimetinden daha çok dış ortamlarda yararlanılmıştır. Bu durumun temel sebeplerinden birisi de ateşin bir yerden başka bir yere taşınamamasıdır.

Meşale: Günümüzde pek kullanılmayan meşale ilk taşınabilir ışık kaynağı olması ile dikkatleri çekmektedir. Ateş bulunduktan sonra hayvan etleri ateş üzerinde pişirilmeye başlandı. Etin pişirilmesi esnasında et üzerinde bulunan yağların yandığını gören insanlar bu yağları taşınabilir ışık kaynaklarında kullanmaya karar verdiler ve bu sayede meşeler ortaya çıkmış oldu. Hayvan derisi içerisine hayvan yo doldurularak yapılan meşaleler uzun süre boyunca yalnız özelliğine sahiptir. Meşaleler normal odun ateşinde oranları daha az zehirli gaz aldıklarından dolayı iç mekânlarda da kullanılmıştır.

Kandil ve yağ lambası: Kandiller ve yağ lambaları bir küp içerisine bitkisel yağların ve hayvansal yağlarının konulmasıyla yapılan bir aydınlanma aletidir. Bitkisel yağların daha az zehirli gaz yaymasından dolayı kandiller ve yağ lambaları iç ortamlarda kullanılmıştır ancak bu aydınlanma aleti aşırı derecede is yaydığından ötürü bir süre sonra terk edilmek ile yüzleşti.

Mum: Günümüzde de sıklıkla kullandığımız mumlar bulunduğu dönemde devrim niteliği taşımaz taşımıştı. Kandil ve yağ lambaları oranla daha az is yaydığından dolayı iç mekanlarda kullanımı kolaydır. Günümüzde özellikle elektrikler kesildiği zaman kullanılan mumlar vazgeçilemeyen aydınlatma türleri arasında yer alıyor. Özel olarak çeşitli yağlar kullanılarak elde edilen hamur içerisine bir fitil yerleştirilmesi usulü ile üretilmektedirler.

Gaz lambası: Gaz lambaları günümüzde kullandığımız ampul icat edilene kadar kapalı alanlarda en çok kullanılan aydınlanma teknolojisiydi. Petrol bulunduktan sonra işlenerek gaz yağı elde edildi. Üzerinde cam bir fanus bulunan hazne içerisine konulan gaz yağı yakılarak aydınlanma sağlandı. Uzun süre boyunca yanması ve is oluşturmaması bir dönem gaz lambalarını vazgeçilmez kılmıştır. Ampul icat edildikten sonra rafa kaldırılan gaz lambaları günümüzde sadece nostalji amacıyla kullanılmaktadır. Gaz lambaları üzerinde fanus olduğundan dolayı bu aydınlanma teknolojisi özellikle rüzgardan etkilenmiyordu. Bu sayede gaz lambaları dış mekanlarda da aydınlanma amacıyla kullanıldı.

Ampul: Ampuller elektrik bulunduktan sonra vazgeçilmez aydınlatma teknolojisi haline gelmiştir. Bir cam kap içerisine konulan elektrik tellerinin elektrik akımıyla ısınması çevrenin aydınlanmasını sağlamaktadır. Günümüzde de kullanmaya devam ettiğimiz ampuller zaman içerisinde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte çok farklı türde üretilmeye başlanmıştır. Bir ampul türü olarak kabul edilen florasan lambalar günümüzde en çok kullanılan aydınlanma teknolojidir. Çok az miktarda elektrik tüketmelerinden dolayı yeni bulunmuş olan ve led lambalar ampullere oranla daha çok kullanılmaya başlandı. Led lambalar aydınlanma alanında en az elektrik tüketen cihaz olarak kabul edilmektedir. (Alıntıdır; kaynak)

4. Sınıf Fen Bilimleri Ata Yayıncılık Sayfa 147  

Aydınlatma teknolojileri yaşamımızı nasıl etkiler? Örneğin araçların farları olmasa gece yolculuk yapabilir miyiz?

Cevap:
Aydınlatma teknolojileri yaşamımızı doğrudan etkiler. Bu etki, yararlı yönde olabileceği gibi zararlı yönde de olabilir. Mesela, aşırı ya da yetersiz aydınlatılmış ortamlar görmemizi zorlaştırır, göz yorgunluğuna neden olur. Bu nedenle bulunduğumuz ortamların uygun aydınlatılmış olmasına dikkat etmeliyiz. Işığın direk gözümüze gelmemesine özen göstermeliyiz.

Aydınlatma araçları sayesinde akşamları normal yaşamımıza devam edebiliriz. Akşamları yolculuklar yapabilir, gezmeye çıkabilir, ders çalışıp kitap okuyabiliriz. Araçların farları olmasa gece yolculuk yapamazdık.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ata Yayıncılık Sayfa 148  

Benim Aydınlatma Aracım:

CevapBenim aydınlatma aracım gündüz güneş ışığıyla kendini şarj eden araba farlarıdır. Böylece arabaların aküsü boşalmayacaktır.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ata Yayıncılık Sayfa 149  

Aydınlatma teknolojilerinin uyarı amaçlı kullanıldığı görselleri” ✔” ile işaretleyelim.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!