Hata! Javascript'inizi açınız
Web Sitemize Hoşgeldiniz 19 Eylül 2019

10 Tane Atasözü Ve Anlamları

Şimdiki Yazımızda “10 Tane Atasözü Ve Anlamları” Konusundan Bahsedeceğiz

Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlere atasözü denilmektedir.

10 tane atasözü ve anlamları şu şekildedir:

Abdal düğünden, çocuk oyundan usanmaz: Bir kimse sevdiği işi döne döne ve uzun süre yapmaktan bıkmaz.

Deliye taş atma, başını yarar: Davranışlarında denge bulunmayan kimseye dokunma. Sonra sana öyle çılgınca saldırır ki yaptığına pişman olursun.

Misafir umduğunu değil bulduğunu yer: Konuk, ev sahibinin kendisini çok şeylerle ağırlamasını bekleyebilir. Ama ev sahibi ona ancak evinde bulunanı ikram eder.

Mum dibine ışık verme: Bir kimse, başkalarına bol bol yaptığı yardımı kendi yakınlarına yapmaz.

Bakarsan bağ, bakmazsan dağ: Bakılıp onarılan şeyler yararlanılacak duruma gelir. Bakımsız bırakılan şeyler işe yarardan çok zarara sebebiyet verir.

Büyük lokma ye büyük söz söyleme: Asla emin olmadan önemli şeyler söyleyip utanılacak duruma düşme.

El öpmekle ağız aşınmaz: Çok önemli bir iş için bir kimseye ricada bulunmak, hatta yalvarmak gerekirse, yapınız. Bununla hiçbir şeyiniz eksilmez.

Çabuk parlayan çabuk söner: Olağan sayılmayacak kadar kısa bir zamanda olan bir gelişmenin sürekli olamayacağını anlatan bir söz.

Ev alma, komşu al: Ev alacak kimse için komşular evden daha önemlidir. Komşular kötü ise, en güzel bir evde bile rahat oturulamaz.

Geç olsun da güç olmasın: Yapılan işlerin başarıya ulaşması ve birtakım engellerin ortadan kaldırılması için fazla zaman harcanmasının ziyanı yoktur.


 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAS

Yorumlar

Henuz yorum yapilmamis.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: YASAK!